Spotkanie Polskiego Konsorcjum Cherenkov Telescope Array okazją do dyskusji o przyszłości finansowania projektu w Polsce

W dniach 13-14 stycznia 2015 r. w Domu Gościnnym „Przegorzały” Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się spotkanie Polskiego Konsorcjum projektu Cherenkov Telescope Array (CTA).

W trakcie konferencji omawiano aktualny stan prac inżynieryjno-technicznych oraz naukowych, zmierzających do budowy za kilka lat Obserwatorium CTA, które będzie badać Wszechświat w najbardziej energetycznym zakresie promieniowania elektromagnetycznego dostępnym rejestracji.

Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat dalszego finansowania projektu CTA w Polsce, w tym m.in. wielu nowatorskich rozwiązań inżynieryjnych wypracowanych dotychczas przez polskie zespoły CTA. O niepewnej przyszłości finansowej projektu z redaktorem Grzegorzem Jasińskim z radia RMF FM rozmawiali przedstawiciele Polskiego Konsorcjum CTA: prof. Michał Ostrowski (UJ, koordynator projektu CTA w Polsce), prof. Tomasz Bulik (UW, koordynator grupy roboczej poszukującej miejsca na budowę obserwatorium CTA), oraz dr hab. Jacek Niemiec (IFJ PAN, koordynator grupy roboczej odpowiedzialnej za projektowanie i budowę struktury mechanicznej małego teleskopu dla CTA).

Informacja w mediach:
Polska może wypaść z ambitnego programu naukowego. Powód? Brak pieniędzy