„IFJ dzieciom” – kontynuacja cyklu widowisk popularnonaukowych red. Wiktora Niedzickiego

IFJ dzieciom

Z okazji jubileuszu swego powstania Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie kontynuuje akcję popularyzacji pt. „60 lat istnienia IFJ”. W cyklu imprez związanych z jubileuszem mamy przyjemność zaprosić nauczycieli i uczniów na widowisko popularnonaukowe zatytułowane „Najjaśniejsze w życiu - czyli Światło”. Autorem i wykonawcą pokazu będzie red. Wiktor Niedzicki, uznany entuzjasta i popularyzator nauki, ceniony dziennikarz telewizyjny i wykładowca akademicki.

Pokazy w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN są jednocześnie imprezą towarzyszącą Festiwalowi Nauki w Krakowie, który odbędzie się w dniach od 20 do 23 maja 2015.

Widowisko skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywać się będzie w auli Instytutu Fizyki Jądrowej, ul. Radzikowskiego 152, w dniach 27-30 kwietnia (dwukrotnie w ciągu dnia, o godz. 9.00 i o 11.30).

Galeria zdjęć

„IFJ dzieciom”

Najjaśniejsze w życiu czyli Światło

Dlaczego Słońce zachodzi na czerwono? Skąd niebo ma niebieską barwę? Czemu w promieniowaniu świetlówek wyglądamy niekorzystnie? Jak działają światłowody? Spróbujmy razem zastanowić się nad tymi fascynującymi pytaniami. Zapraszam do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN na spotkanie z tajemnicami.

Od świecy i lustra do laserów. Proponuję niezwykłą wędrówkę. Poznamy krótką historię źródeł światła i nieznane właściwości przedmiotów w naszym otoczeniu. Żarówki, świetlówki, LEDy. Skąd się biorą barwy światła? Czy ogniwa słoneczne są nam potrzebne? Dlaczego białe koszule pozostają... białe? Co kryje prawo jazdy? Jak działają kremy zapobiegające opalaniu? Co widzi strażak, gdy my nie widzimy jego twarzy? Po co naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej chwytają pojedyncze fotony? Jak i czym badamy odległy Kosmos?

Światło decyduje o naszym życiu, ale rzadko je zauważamy. Pokaz „Najjaśniejsze w życiu” to szansa na oświecenie. Dowiemy się, czym zajmuje się optyka, co robią naukowcy w swoich gabinetach i pobawimy się światłem. Dosłownie.

Wiktor Niedzicki

Broszura "Nowe laboratorium Wiktora"

Ulotka

Magiczny Kraków