Colin James Carlile honorowym profesorem IFJ PAN

Colin James Carlile

Colin James Carlile

Urodzony w 1946 r. w Carlisle (Wielka Brytania) wybitny fizyk eksperymentalny, specjalizujący się w wykorzystaniu rozpraszania neutronów do badania struktury i dynamiki faz skondensowanych - polimerów, ciekłych kryształów, wodorków metali, materiałów magnetycznych, itd.

Po uzyskaniu stopnia doktora fizyki w 1973 roku odbywa staż podoktorski w unijnym centrum badawczym w Ispra (Włochy), po czym zostaje zatrudniony w Laboratorium Rutherforda koło Oxford (Wielka Brytania). W tym czasie powstawało tam spalacyjne źródło neutronów ISIS. Pod jego opieką rozpoczyna pracę IRIS - znakomity spektrometr wysokiej rozdzielczości i Colin James Carlile bardzo szybko zaczyna kierować kilkudziesięcioosobowym zespołem naukowców.

Kolejnym etapem kariery jest stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Technicznych i Kierownika Projektów Instytutu Laue-Langevin w Grenoble, najważniejszego ośrodka badań neutronowych w Europie. Naczelnym Dyrektorem ILL zostaje już w następnej kadencji, w 2001 roku. W tym czasie ILL przystępuje do dwóch dużych europejskich programów inwestycyjnych, co znacząco wpływa na infrastrukturę laboratorium oraz zabezpiecza wydajność naukową na najwyższym poziomie na 15 kolejnych lat. Wprowadza je także do EIROforum - konsorcjum siedmiu najwyższej światowej klasy ośrodków badawczych, któremu przewodniczy od 2005 do 2006 roku.

Nie traci jednak kontaktu z zagadnieniami badawczymi i w 2006 roku obejmuje gościnne stanowisko profesora fizyki na Uniwersytecie w Lund (Szwecja). Zarządzanie najwyższej klasy międzynarodowymi projektami naukowymi, pozyskiwanie dla nich finansowania i partnerów na arenie międzynarodowej wciąż jest niezwykle ważną częścią jego obowiązków. Na lata 2007-20013 zostaje bowiem Dyrektorem Naczelnym Europejskiego Źródła Spalacyjnego (ESS) wprowadzając to ogromne, europejskie, warte 1,8 miliarda euro przedsięwzięcie w fazę konstrukcyjną.

W latach 2005-2011 jako dwukrotny członek (w tym raz przewodniczący) Międzynarodowego Komitetu Doradczego IFJ PAN współocenia Instytut Fizyki Jądrowej PAN i formułuje ważne rekomendacje, czym w znacznej mierze przyczynia się do korzystnych przemian a także pomaga w rozwoju współpracy polskich fizyków z najważniejszymi ośrodkami fizyki neutronowej w Europie.

Obecnie, poza założoną własną firmą, pełni funkcje doradcze dla licznych organizacji o znakomitej renomie, pracuje naukowo na Uniwersytecie w Uppsali oraz jest redaktorem naczelnym "Journal of Neutron Research".

Jest autorem około 200 publikacji naukowych i współautorem książki "Experimental Neutron Scattering", wydanej przez Oxford University Press.

Colin James Carlile jest człowiekiem o wybitnych zdolnościach komunikacyjnych i niezwykle wszechstronnych zainteresowaniach, od astrofizyki po sztukę i literaturę. Jest także cenionym wykładowcą i znakomitym mówcą.

Posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów w Birmingham, Huddersfield i Lund, jest także honorowym profesorem Uniwersytetu w Birmingham.

Na mocy uchwały Rady Naukowej IFJ PAN z dnia 9 listopada 2015 r. prof. Colin James Carlile otrzymał tytuł Honorowego Profesora Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN.

Program uroczystości

17 grudnia 2015, godz. 10:00, Aula IFJ PAN

 • Otwarcie uroczystości
  Prof. Marek Jeżabek, Dyrektor IFJ PAN
 • Wygłoszenie laudacji
  Dr hab. Wojciech Zając, prof. IFJ PAN
 • Informacja o postępowaniu i odczytanie uchwały Rady Naukowej IFJ PAN
  Prof. Antoni Szczurek, przewodniczący Rady Naukowej
 • Wręczenie dyplomu
 • Referat Laureata
  Prof. Colin James Carlile
 • Poczęstunek

Galeria zdjęć