Zalew nowych danych i wyników z LHC na konferencji ICHEP 2016 w Chicago

Ponad 100 nowych wyników zaprezentowały eksperymenty na Wielkim Zderzaczu Hadronów (ang.: LHC) podczas kończącej się jutro w Chicago, największej w tym roku, konferencji fizyki cząstek elementarnych ICHEP 2016. Wiele z nich opartych jest o najnowsze dane zebrane już 2016 roku.

Dzięki fenomenalnej pracy LHC, w ciągu zaledwie kilku miesięcy tego roku udało się zebrać pięć razy więcej danych niż w całym ubiegłym roku, przy tej samej, rekordowej, energii zderzeń 13 TeV. W lipcu LHC przekroczyło nawet projektowane parametry, dostarczając około miliarda zderzeń na sekundę. Światowa sieć komputerowa pracująca na rzecz LHC (ang.: Worldwide LHC Computing Grid) od początku tego roku przesłała i przeprocesowała 25 PB danych.

"To jeden z najbardziej ekscytujących okresów w fizyce cząstek ostatnich lat. Odkrywamy świat cząstek przy niespotykanej dotąd energii", powiedział Dyrektor CERN do Spraw Badań i Komputingu, Eckhard Elsen.

Eksperymenty ATLAS i CMS niestrudzenie poszukują nowych cząstek, przewidzianych n.p. przez tzw. Supersymetrię lub inne teorie wykraczające poza Model Standardowy, ale jak dotąd nie natrafiły na przekonywujący ślad. W szczególności, intrygujący trop ewentualnego nowego rezonansu o masie około 750 GeV i rozpadającego się na dwa fotony, o którym tak głośno było pod koniec zeszłego roku, nie został potwierdzony w nowych znacznie obszerniejszych danych z tego roku. A zatem, zaobserwowana w zeszłym roku nadwyżka okazała się fluktuacją statystyczną, co od samego początku bardzo poważnie brane było pod uwagę.

Paweł Brückman de Renstrom (IFJ PAN, EPPCN Poland)

Oryginał wiadomości