Redaktor Wiktor Niedzicki (fot. Filip Niemaszyk)
Od sznurka do... telefonu komórkowego. Tysiące lat temu pomiary zmieniły losy ludzkości. Zbudowano obserwatoria i piramidy. Dokonano ważnych odkryć.
Dlaczego Kain zabił Abla? Czemu Archimedes wyskoczył nago z wanny? Co ukrył Ptolemeusz? Czy ludzie lubili geodetów? Jak powstał „metr”? Po co Kolumb oszukał królów? Dlaczego James Cook opłynął ziemię? Jak znaleziono zaginiony okręt podwodny?
O ciekawych, a często kryminalnych historiach związanych z pomiarami opowie popularyzator nauki, Wiktor Niedzicki. Razem z uczestnikami spotkania wykonamy ciekawe doświadczenia.
Fizyka to pomiary. Jeśli ich wyniki nie są zgodne z teorią, uczeni biorą się do pracy. Tak zrodziły się zasady zachowania, ale także teoria względności i teoria kwantów. Dzięki pomiarom wiemy jak zbudowane jest jądro atomu i analizujemy zderzenia czarnych dziur. Naukowcy w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN mierzą światło, które emitują super szybkie cząstki i wibracje neutronów. Budują urządzenia, dzięki którym więcej wiemy o świecie. Niektóre z nich zobaczymy podczas wykładu ilustrowanego filmami z różnych stron świata.
Zapraszamy na spotkanie z niezwykłymi opowieściami o pomiarach.
Wiktor Niedzicki
Wiktor Niedzicki jest popularyzatorem nauki i dziennikarzem telewizyjnym znanym m.in. z programów "Laboratorium" (25 lat na antenie) i "Kuchnia".
Termin: 18-21 czerwca 2018 roku
Godziny: 9:00-10:30 lub 11:30-13:00
Miejsce: Aula Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (ul. Radzikowskiego 152)
Szanowni Goście: Uczniowie gimnazjum i szkół średnich
Jednoczesnie informujemy, ze teren IFJ PAN jest objęty systemem monitoringu wizyjnego.