W dniu 19 listopada 2024 r. w Fundacji Uniwersyteckiej w Brukseli (Belgia) odbyło się Sympozjum Prezentacyjne Planu Długofalowego NuPECC 2024 dla Europejskiej Fizyki Jądrowej (LRP2024). W Sympozjum wzięło udział (bezpośrednio i zdalnie) około 100 przedstawicieli ministerstw, agencji finansujących naukę, dyrektorów instytucji fizyki jądrowej z wielu krajów europejskich, dziennikarzy i członków NuPECC. IFJ PAN reprezentowali Dyrektor Naukowy prof. Bogdan Fornal oraz przedstawiciel Polski w NuPECC prof. Adam Maj.
Plan Długofalowy LRP2024 NuPECC został opracowany w oparciu o wkład europejskiej społeczności fizyki jądrowej, która składa się z prawie 6000 naukowców i inżynierów. Plan ma na celu ustanowienie spójnej strategii celów i rozwoju tej dziedziny na następną dekadę i później. Elektroniczna wersja Planu Dalekiego Zasięgu została zaprezentowana podczas sympozjum i opublikowana na stronie internetowej NuPECC.
Najważniejszą częścią LRP2024 są rekomendacje na kolejne lata.
Z punktu widzenia IFJ PAN najważniejsze są rekomendacje kontynuacji badań fizyki jądrowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice, będącym europejskim ośrodkiem z Transnarodowym Dostępem. Plan zaleca także kompletną budowę dużych instrumentów, w które zaangażowany jest IFJ PAN, takich jak układ promieniowania gamma AGATA wraz z systemami pomocniczymi (np. kalorymetr gamma PARIS). Ponadto opowiada się za budową i eksploatacją dużych infrastruktur, w których IFJ PAN odgrywa ważną rolę, w tym GSI/FAIR, GANIL/SPIRAL2, ISOLDE i ALICE3 w CERN, ELI-NP w Bukareszcie oraz SPES w INFN LNL Legnaro i IFMIF-DONES w Granadzie.
Pełny dokument LRP2024 można pobrać ze strony https://www.nupecc.org/lrp2024/Documents/nupecc_lrp2024.pdf.