Obserwatorium Pierre Auger, położone w Argentynie, jest największym na świecie układem detektorów promieni kosmicznych, pokrywającym powierzchnię 3000 km2. Jest ono prowadzone przez współpracę ponad 400 naukowców z 17 krajów. Celem Obserwatorium jest badanie promieni kosmicznych o ultra-wysokich energiach – czyli cząstek o najwyższych energiach znanych nam we Wszechświecie. Ekspozycja zakumulowana przez Obserwatorium do końca 2022 r. odpowiada okresowi 15 lat pracy pełnowymiarowej sieci detektorów w dotychczasowej konfiguracji, określanej jako Faza I.
Dane uzyskane w Fazie I Obserwatorium zrewolucjonizowały nasze rozumienie wysokoenergetycznych zjawisk związanych z najbardziej gwałtownymi procesami we Wszechświecie. Naukowe przełomy zostały dokonane na kilku polach. Nowe perspektywy badawcze, które zostały otwarte przez te rezultaty, wołają o rozszerzenie możliwości pomiarowych Obserwatorium, przede wszystkim w celu zebrania nowych informacji o masach promieni kosmicznych „przypadek po przypadku”. Zbieranie danych z pełną wydajnością przy użyciu rozbudowanej sieci detektorów rozpocznie się w roku 2025 i będzie trwało przez następne 10 lat.
Przedłużenie Umowy Międzynarodowej stanowi podstawę formalną dla kontynuacji działania Obserwatorium Pierre Auger podczas nadchodzącej Fazy II, z wykorzystaniem rozbudowanej sieci detektorów.
W dniu 16 listopada 2024 r. przedstawiciele agencji finansujących badania oraz innych instytucji z krajów uczestniczących we współpracy podpisali przedłużenie Umowy Międzynarodowej podczas ceremonii formalnej, połączonej z wizytą w Obserwatorium Pierre Auger następnego dnia. Wizyta ta obejmowała zwiedzanie detektorów fluorescencyjnych i teleskopów HEAT na wzgórzu Coihueco oraz zagęszczoną sieć rozbudowanych detektorów powierzchniowych AugerPrime. Ze strony polskiej rozszerzenie Umowy podpisał prof. Tadeusz Lesiak, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. W uroczystości wzięli też udział prof. Tomasz Bulik z Uniwersytetu Warszawskiego i pani Bogna Ruminowicz z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires.