HORYZONT EUROPA (2021-2027)
HORYZONT EUROPA to nowy, ambitny program w zakresie badań naukowych i innowacji, który zastąpi program HORYZONT 2020 (realizowany w latach 2014-2020). Jego budżet wynosi ok. 95,5 mld Euro.
Będzie się on opierał na trzech filarach:
Filar I: doskonałość naukowa:
Filar II: wyzwania globalne: badania oparte na współpracy w zakresie wyzwań społecznych, przed którymi stoi Europa, oraz wzmacnianie potencjału technologicznego i przemysłowego poprzez grupy tematyczne (klastry):
Filar III: Innowacja: skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, z budżetem ponad 10 mld euro.
Bieżące informacje dotyczące poszczególnych konkursów znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.
European Cooperation in Science and Technology (COST)
COST to Europejski Program Współpracy w dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych, finansowany przez 38 państw europejskich i Izrael (jako państwo współpracujące), którego najważniejszym zadaniem jest organizowanie multilateralnej współpracy naukowo-technicznej krajów członkowskich. COST umożliwia naukowcom tworzenie interdyscyplinarnych sieci badawczych w Europie i poza nią. Ukierunkowany jest na badania podstawowe oraz prace stanowiące pomost między nimi a pracami rozwojowymi. COST przyczynia się do zwiększania synergii i tworzenia sieci, jak również odgrywa bardzo ważna rolę w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Cechami charakterystycznymi dla COST są głównie: otwartość, elastyczna struktura, zdecentralizowane finansowanie, prosta implementacja i łatwe zarządzanie siecią.
Badania prowadzone w ramach programu COST są finansowane bezpośrednio przez uczestników Akcji, a jedynie koszty koordynacji są pokrywane z budżetu Programu. Zapewnia on fundusze na organizację konferencji, spotkań, szkoleń, krótkich wymian naukowych lub innych działań sieciowych w szerokim zakresie tematów naukowych. Udział w Akcji COST uprawnia do złożenia w Narodowym Centrum Nauki wniosku o przyznanie środków finansowych na finansowanie projektu badawczego.
Program stypendialny PASIFIC
Pierwszy konkurs w ramach programu PASIFIC na dwuletnie pobyty badawcze realizowane przez naukowców z całego świata, reprezentujących wszystkie dziedziny naukowe, w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Program PASIFIC jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie w konkursie COFUND.
Celem konkursu jest rozwój kariery naukowców poprzez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie prestiżowych projektów badawczych realizowanych przez nich w Instytutach Polskiej Akademii Nauk lub w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Stypendyści otrzymają miesięczne wynagrodzenie wysokości ok. 2500 euro netto. Osobom, które zdecydują się przyjechać do Polski z rodzinami, przysługiwać będzie dodatek rodzinny. Ponadto naukowcy będą mieli do dyspozycji budżet na badania wysokości do 93000 euro (60000 euro kosztów bezpośrednich i 20% kosztów pośrednich).
Najważniejsze informacje o konkursie można znaleźć na stronie projektu.
Promocja programu:
https://www.youtube.com/watch?v=b9856qJRK7w&t=1s
https://www.youtube.com/watch?v=jBoUeL5-f1I