W Zakładzie Tomografii Magnetyczno-Rezonansowej zainstalowano nowoczesny tomograf badawczy firmy Bruker Biospin pracujący w polu magnetycznym 9.4T.


Tomograf ten przeznaczony jest do wykonywanie obrazowania (MRI) oraz spektroskopii zlokalizowanej (MRS) magnetycznego rezonansu obiektów biologicznych - przede wszystkim małych zwierząt doświadczalnych w warunkach in vivo. Ponadto możliwe jest wykorzystanie go do badań uwodnionych lub plastycznych materiałów niebiologicznych. Tomograf wyposażony jest w głowice pomiarowe pozwalające na badania spektroskopowe dla jąder wodoru, węgla, fosforu i fluoru. Jest to pierwszy system obrazowania MR tej klasy zainstalowany w Polsce.
Koszt inwestycji to ok.10 milionów złotych sfinansowane w całości z projektu JCET (Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics) koordynowanego przez Prof. dr hab. Stefana Chłopickiego z Katedry Farmakologii CMUJ, z którym Zakład Tomografii MR współpracuje od ponad dziesięciu lat. Ze strony Instytutu projekt koordynują dr Władysław Węglarz i dr Tomasz Skórka.
Poniżej kilka zdjęć z instalacji nowego magnesu.
Kliknij aby powiększyć

Brak obrazu Brak obrazu Brak obrazu
Brak obrazu Brak obrazu Brak obrazu