2014 – 2018

Zakres prac w DAI

Główne cele modernizacji infrastruktury kriogenicznej:

  • uzyskanie w procesie skraplania wydajności na poziomie 40 l ciekłego helu na godzinę przy użyciu ciekłego azotu i gazowego helu zanieczyszczonego powietrzem do 1%,
  • automatyzacja procesu skraplania umożliwiająca ciągłą pracę i zdalną kontrolę,
  • minimalizacja strat helu.

Aby osiągnąć te cele należało: zakupić nowe urządzenia do skraplania i magazynowania gazowego helu, zbudować szczelną infrastrukturę do odzysku gazowego helu z laboratoriów oraz magazynowania go pod wysokim ciśnieniem oraz zbudować bardziej wydajny niż obecny układ chłodzenia kompresorów obiegowego i odzyskowego a także skraplacza.
Prace modernizacyjne zostały zakończone w 2018 r. Zakupione urządzenia do skraplania helu zostały zainstalowane, połączone i uruchomione przez dostawcę w nowym budynku udostępnionym w 2017 r. W tym czasie pracownicy DAI oddali do użytku nową infrastrukturę do odzysku gazowego helu z laboratoriów oraz magazynowania go pod wysokim ciśnieniem. Nowa instalacja odzyskowa umożliwia identyfikację laboratoriów, w których hel został zbytnio zanieczyszczony. Zbudowany i uruchomiony został również nowy układ wodnego chłodzenia kompresorów i skraplacza. Cały proces skraplania helu został zautomatyzowany przez dostawcę urządzeń do skraplania helu. Na przełomie lat 2018/2019 trwały próbne skraplania prowadzone przez pracowników DAI. Po zakończeniu okresu rozruchu nowa infrastruktura jest wykorzystywana do zaopatrzenia laboratoriów IFJ PAN w ciekły hel.

Koordynatorzy projektu

Z. Sułek (2014 – 2016), M. Stodulski (2014 – 2016), J.Świerblewski (2017 – 2018)

Kalendarium projektu

2014 – 2016
Wielokrotne próby zrealizowania zakupów w ramach zamówień publicznych. Zakup kompresora odzyskowego oraz części butli stanowiących wysokociśnieniowy magazyn gazowego helu. Prace przygotowawcze w budynku 18.

2017 – 2018
Sfinalizowanie przetargu na zakup urządzeń do skraplania helu. Zbudowano w nowym budynku 26 szczelną infrastrukturę do odzysku gazowego helu z laboratoriów oraz magazynowania go pod wysokim ciśnieniem. Zbudowano bardziej wydajny niż obecny układ chłodzenia kompresorów obiegowego i odzyskowego a także skraplacza. Zainstalowano i uruchomiono nowe urządzenia do skraplania helu oraz zautomatyzowano cały proces.