2007 – 2018
Zakres prac wykonanych przez pracowników DAI
Zaprojektowanie, wykonanie i zainstalowanie komponentów dwóch stanowisk do terapii nowotworów gałki oka na cyklotronach AIC 144 i PROTEUS 235 oraz terapii całego ciała (gantry) na cyklotronie PROTEUS 235.
Modernizacja stanowiska do terapii gałki oka na cyklotronie AIC 144:
Prace obejmowały wykonanie prototypów poszczególnych zespołów stanowiska, testy i pomiary oraz wielokrotne modyfikacje w przypadku konieczności zmian wynikających z przeprowadzonych testów.
Kalendarium projektu
2007 – 2009
Zaproponowano m.in. nowe rozwiązania systemu podparcia i ustawiania ławy optycznej), zaprojektowano mocowania: płyt obrazujących CR w dwupłaszczyznowym systemie RTG, skanera XYZ i wodnego fantomu na fotelu do radioterapii oraz wykonano rozmaite elementy np. śmigła modulatora zasięgu wiązki protonów do formowania poszerzonego piku Bragg’a.
2010 – 2011
Zaprojektowano, wykonano i zainstalowano nowe źródło jonów i kondensator wysokonapięciowy.
2015
Modernizacja systemu sterowania napędami cyklotronu: oprogramowanie sterownika PLC S7-200 wraz modułami rozszerzeń, przygotowanie aplikacji panelu operatorskiego w LabVIEW, uruchomienie oraz konfiguracja serwera OPC do komunikacji pomiędzy PLC a panelem operatorskim.
Budowa stanowiska do terapii gałki oka na cyklotronie AIC 144:
Bazując na pracującym prototypie przy cyklotronie AIC 144 i uwzględniając nowe wymagania dotyczące automatyzacji procesu leczenia, parametrów wiązki protonowej i wyglądu zbudowano nowe stanowisko.
Główne nowe zespoły to:
zdalny system ustawiania płyt RTG,
system do ustawiania lamp rentgenowskich za pomocą lasera,
obudowy całości stanowiska,
nowy fotel pacjenta,
system osłon przed promieniowaniem,
układ kolimacyjny wiązki.
Kalendarium projektu
2012 – 2015
Zaktualizowano dokumentację techniczną istniejących i zmodyfikowanych elementów. Wykonano dokumentacje dla nowych elementów. Wykorzystując park maszynowy DAI wykonano gotowe zespoły stanowisk i zamontowano je w wyznaczonym pomieszczeniu. Pracownicy DAI uczestniczył w zmianach i przeróbkach wynikających z wstępnych testów. Uczestniczyli również w pracach nad obudową stanowiska wykonaną przez zewnętrznego wykonawcę. Prace obejmowały wykonanie wstępnego modelu przestrzennego, uzgodnienia, kontrolę i modyfikację modelu dostarczonego przez wykonawcę a także wykonanie i modyfikacje obudowy.
2016 – 2018
W chwili uruchomienia stanowiska inżynierowie i technicy DAI biorą udział w wykonaniu komponentów dla indywidualnego pacjenta, tzn. kolimatorów i modulatorów a także w modernizacji stanowiska terapii protonowej całego ciała (gantry) oraz stanowiska do terapii protonowej gałki oka.
Modernizacja stanowiska do terapii całego ciała na cyklotronie PROTEUS 235 (gantry):
Konstrukcja, wykonanie i montaż elementów stanowiska gantry między innymi fantomu złożonego z profili aluminiowych i elementów PMMA, który umożliwiłby optymalizację dotychczas wykonywanych testów poprzez połączenie w jedną konfigurację pomiarową detektorów i fantomów wykorzystywanych do kontroli parametrów skanującej wiązki ołówkowej na stanowiskach gantry
Materiały uzupełniające
https://www.ifj.edu.pl/dzialy/dai/wp-content/uploads/2020/09/Projekt_CCB_materialy_uzupelniajace.pdf
Koordynatorzy projektu
J. Kotuła, J. Michałowski (2009 – 2010), Z. Sułek (2013), J. Świerblewski (2010 – 2011)
Więcej