Zmarł dr Witold Męczyński

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 19 marca 2025 roku zmarł

dr Witold Męczyński

wieloletni pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy
Instytutu Fizyki Jądrowej PAN
w Krakowie

Msza Święta i uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 21 marca, o godzinie 12:30 w kaplicy w Krematorium na ulicy Wielogórskiej 16.

Klepsydra


Dr Witold Męczyński (1945-2025)

dr Witold Męczyński

W dniu 19 marca 2025 r. pożegnaliśmy nieodżałowanego dr. Witolda Męczyńskiego, emerytowanego pracownika Zakładu Struktury Jądra Atomowego IFJ PAN, naszego kolegę i serdecznego przyjaciela, a dla młodszych pokoleń fizyków - oddanego mentora. Mimo swojej wyjątkowej pogody ducha, niezachwianego optymizmu i niegasnącej woli życia, które dawały mu siłę w zmaganiach z chorobą, na którą cierpiał w ostatnim okresie, dziś, niespodziewanie dla swoich najbliższych i przyjaciół, przyszło mu ustąpić.

Witek przez ponad 40 lat był związany z grupą eksperymentatorów naszego Zakładu, niestrudzenie zgłębiając tajemnice struktury jąder atomowych, w szczególności poprzez budowę i ciągłe udoskonalanie aparatury do detekcji promieniowania jądrowego. Był animatorem programów badawczych wykonywanych w zagranicznych instytutach i laboratoriach akceleratorowych m.in. w JINR w Dubnej, KFA w Julich, LNL w Legnaro, HMI w Berlinie, IRES w Strasbourgu, GSI w Darmstadt.
dr Witold MęczyńskiWażnym przykładem urządzenia, które zbudował jest Detektor Jąder Odrzutu - RFD, który do dziś służy nam w badaniach spektroskopii gamma jąder produkowanych w reakcjach na wiązkach ciężkich jonów. Witek prowadził także prace nad konstrukcją największego europejskiego spektrometru promieni gamma - AGATA. Organizował polski wkład do tego projektu i był członkiem komitetu sterującego tej współpracy. Ostatnie lata swojej zawodowej aktywności Witek poświęcił budowie zaplecza badawczego w Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN. Dzięki jego wizji i olbrzymiemu doświadczeniu hala eksperymentów fizycznych na wiązce protonów została zaprojektowana i wyposażona nie tylko zgodnie z najlepszymi światowymi standardami, ale także z uwzględnieniem najbardziej wyrafinowanych potrzeb eksperymentatorów. Z jego innowacyjnych rozwiązań korzystamy na co dzień prowadząc tu liczne eksperymenty.

Wiedza i kompetencja, lecz także otwartość i koleżeństwo to cechy Witka, które zjednały mu przyjaciół wśród fizyków z całego świata. Korzystały na tym m.in. Zakopiańskie Konferencje Fizyki Jądrowej, organizowane przez nasz Zakład od przeszło półwiecza, a którym Witek wielokrotnie przewodniczył. Rodzinna atmosfera tych spotkań, którą współtworzył, stała się znakiem rozpoznawczym Konferencji Zakopiańskich, które do dziś są jednym z najważniejszych spotkań światowego środowiska fizyków jądrowych.

Swoje ostatnie lata Witek spędził w rodzinnym Zamościu, wraz z najbliższymi oraz gromadką ulubionych pupili - kotów i psów. Tym razem jego talenty i wciąż niespożyta energia znalazły upust w kompleksowej odnowie zabytkowego domu, w którym nieraz gościliśmy, podziwiając włożony wysiłek i determinację gospodarza snującego dalsze plany rozbudowy tej uroczej posiadłości, których już niestety nie zrealizuje.