“Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Benjamin Franklin
Dobiegła końca trzecia edycja konkursu QuickPhysX. Podobnie jak w ubiegłum roku Członkowie Komisji Konkursowej wybierali spośród 7 zgłoszonych wystąpień. Oceniali je pod kątem merytoryki, atrakcyjności i jasności przekazu dla przeciętnego słuchacza oraz umiejętności prezentowania składających się na ogólny charakter wykładu. Poza wskazaniem zwycięzców Członkowie Komisji przygotowali dla każdego z uczestników krótkie podsumowanie oceny zawierające indywidualne wskazówki i sugestie, które zostaną przekazane na spotkaniu podsumowującym w lipcu.
Decyzją Komisji Konkursowej na podium stanęli:
III Miejsce
Kajangi Gnanachandran
z wystąpieniem “Biomechanics and biophysics of cancer cells: atomic microscopy as an innovative tool for early diagnosis”
II Miejsce
Szymon Bacher
z wystąpieniem “Domowy eksperyment badający użyteczność maseczek”
I Miejsce
Agnieszka Szumska
z wystąpieniem “Promieniowanie jonizujące - droga od euforii do fobii”
Dziękujemy Państwu także za zaangażowanie się w ocenę konkursu i oddanie głosów na najlepsze Państwa zdaniem wystąpienie. W głosowaniu publiczności uznaliście Państwo za najlepszą prezentację: Agnieszki Szumskiej - “Promieniowanie jonizujące - droga od euforii do fobii”. Zgodność Państwa głosu oraz głosu Komisji pozwala wnioskować, że idziemy we właściwym kierunku poszukując i wybierając osoby, które już są lub w niedalekiej przyszłości będą promować nasz Instytut angażując się w działania popularnonaukowe.
Gratulujemy zwycięzcom,
Wiktor Parol
Jagoda Drop
Uczestnicy trzeciej edycji konkursu QuickPhysX przygotowali 7 wspaniałych wystąpień, w których dzielą się z odbiorcami wiedzą z zakresu fizyki i pokrewnych jej dziedzin popularyzując prowadzone przez siebie badania naukowe lub uzasadniając przydatność tej wiedzy w swojej działalności hobbystycznej czy społecznej.
Obecna sytuacja uniemożliwia organizację wystąpień na żywo w Auli IFJ, dlatego zostały one nagrane, by każdy z pracowników i doktorantów IFJ mógł je obejrzeć w dogodnym dla siebie terminie oraz zadecydować komu przyznałby Nagrodę Publiczności. Każdy z Państwa może oddać głos na najlepsze Państwa zdaniem wystąpienie. By to uczynić proszę o wysłanie z Państwa skrzynki pocztowej w domenie '@ifj.edu.pl' na adres konkurs@ifj.edu.pl pustego maila w tytule zwierającego Imię i Nazwisko autora wystąpienia. Głosowanie będzie otwarte do dnia 30.06.2021 r. włącznie.
Ponadto Komisja Konkursowa w składzie:
oceni wystąpienia zarówno pod względem ich przygotowania, zawartości merytorycznej oraz umiejętności i sposobu przekazywania tej wiedzy.
Lista wystąpień:
Szymon Bacher
“Domowy eksperyment badający użyteczność maseczek”
Anna Drzewicz
“Gdy w jaskiniach ciemność panowała, zjawił się fizyk i światłość nastała”
Kajangi Gnanachandran
“Biomechanics and biophysics of cancer cells: atomic microscopy as an innovative tool for early diagnosis”
Maciej Lewicki
“Wielkie zderzacze, wielkie pytania i niewiel(ki)e odpowiedzi”
Tomasz Stanisz
“Kto dostanie więcej - o preferencyjnym przyłączaniu”
Agnieszka Szumska
“Promieniowanie jonizujące - droga od euforii do fobii”
Bogdan Włoch
“Zobaczyć cząstki”
Na etapie przygotowań do nagrań uczestnicy uzyskali też realizatorskie wskazówki od dr hab. Jerzego Grębosza, eksperta w dziedzinie popularyzacji nauki i członka Zespołu ds. Popularyzacji Badań Naukowych w naszym Instytucie.
Nad częścią techniczną nagrań czuwał dr Konrad Kopański.
Życzymy dobrej zabawy,
Wiktor Parol
Jagoda Drop
Ważnym elementem pracy naukowej jest popularyzacja jej osiągnięć oraz zaszczepianie w kolejnych pokoleniach pasji do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Uczestnicy konkursu udowodnią, że umieją nie tylko przekazać swoją wiedzę czy wywołać u odbiorców nieodpartą chęć poszukiwania tej wiedzy na własną rękę, ale także pokazać korzyści jakie postęp naukowy przynosi społeczeństwu.
Zapraszamy wszystkich doktorantów oraz pracowników Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN do kreatywnej zabawy przyczyniającej się do popularyzacji fizyki lub dziedzin jej pokrewnych, a jednocześnie budowania na zewnątrz pozytywnego wizerunku naszego Instytutu.
Zadaniem każdego uczestnika będzie przygotowanie krótkiego i pasjonującego wystąpienia popularnonaukowego z wykorzystaniem niewielkich rekwizytów, których wniesienie i użycie nie wymaga pomocy osób trzecich. Wystąpienia nie mogą być dłuższe niż 7 minut.
Chęć uczestnictwa w konkursie prosimy zgłaszać do dnia 7 czerwca 2021r. składając podpisany formularz zgłoszeniowy w sekretariacie Dyrektora IFJ PAN lub przesyłając jego skan na maila konkurs@ifj.edu.pl
Terminarz:
Formularz zgłoszeniowy
Regulamin
Kontakt: konkurs@ifj.edu.pl
Ważnym elementem pracy naukowej jest popularyzacja jej osiągnięć oraz zaszczepianie pasji do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Celem konkursu jest zachęcenie doktorantów oraz wszystkich pracowników Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN do krótkich, zrozumiałych dla każdego prezentacji popularyzatorskich na dowolny temat związany z fizyką. Wystąpienia powinny intrygować publiczność, pokazywać piękno nauki oraz jej znaczenie w poznaniu fundamentalnych praw fizyki rządzących światem.