Aktualności

Narodowe Centrum Nauki – Kalendarz szkoleń dot. otwartej nauki

22 kwietnia 2024

Narodowe Centrum Nauki przedstawiło kalendarz szkoleń on-line dotyczących wymogów NCN związanych z otwartą nauką.

Testowy dostęp do narzędzia Scopus AI od Elsevier 22.04-31.05.2024 r.

19 kwietnia 2024

Uprzejmie informujemy, że od 22 kwietnia do 31 maja 2024 r. zostanie uruchomiony dostęp testowy do narzędzia Scopus AI udostępniony przez Elsevier dla wszystkich instytucji naukowych w Polsce zarejestrowanych w licencji krajowej.

Wiosenna sesja webinariów Elsevier

18 kwietnia 2024

Serdecznie zapraszamy na szkolenia przygotowane przez Elsevier w edycji wiosennej 2024, odbywające się od 26 marca do 28 maja 2024 roku. Webinaria są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania.

Webinaria Clarivate – Web of Science

14 lutego 2024

Serdecznie zapraszamy na cykl szkoleń, które odbędą się w dniach 22-29 lutego. Webinaria są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania. Seminaria będą prowadzone w języku polskim.

Wystawa poświęcona pamięci prof. Henryka Niewodniczańskiego

21 grudnia 2023

W Bibliotece IFJ PAN można zobaczyć wystawę pt. „Join physics, see the world!" poświęconą pamięci patrona Instytutu, prof. Henryka Niewodniczańskiego. Inspiracją do powstania wystawy były przezrocza zdjęć zrobionych przez Profesora podczas wyjazdów zagranicznych na konferencje i konsultacje naukowe. Na wystawie można również obejrzeć dwa krótkie filmy prezentowane w kioskach multimedialnych: „Join physics, see the world!" oraz „Wyprawy berlińskie".

Wystawa poświęcona pamięci prof. Henryka Niewodniczańskiego Wystawa poświęcona pamięci prof. Henryka Niewodniczańskiego

Złagodzenie zapisów Polityki OA w Narodowym Centrum Nauki

15 listopada 2022

Narodowe Centrum Nauki wprowadza tymczasowo do 31.12.2025 r. złagodzenie zapisów dotyczących "Polityki Narodowego Centrum Nauki dot. otwartego dostępu do publikacji”. Zmiany stanowią odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez środowisko naukowe oraz reformy polityki wydawców.
Przeczytaj list
Pismo w sprawie złagodzenia zapisów dotyczących "Polityki Narodowego Centrum Nauki dot. otwartego dostępu do publikacji”

TYDZIEŃ OTWARTEGO DOSTĘPU 2023 – „Społeczność ponad komercjalizacją”
23-29.10.2023

23 paźdiernika 2023

W dniach 23-29 października 2023 r. odbędzie się Tydzień Otwartego Dostępu organizowany pod hasłem „Społeczność ponad komercjalizacją”. Przyjęte przez 193 państwa członkowskie UNESCO zalecenie w sprawie otwartej nauki podkreśla potrzebę przedkładania społeczności nad komercjalizację wzywając do zapobiegania "niesprawiedliwemu czerpaniu zysków z działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych" oraz wspierania "niekomercyjnych modeli publikowania i wspólnych modeli publikowania bez opłat za przetwarzanie artykułów". Temat ten zachęca do szczerej rozmowy na temat tego, które podejścia do otwartej nauki stawiają na pierwszym miejscu najlepsze interesy społeczeństwa i społeczności akademickiej.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie: https://www.openaccessweek.org/
Z okazji Tygodnia Otwartego Dostępu pragniemy przypomnieć o przygotowanym przewodniku: „Otwarty dostęp do publikacji naukowych oraz danych badawczych”

TYDZIEŃ OTWARTEGO DOSTĘPU 2023

Kursy z zarządzania danymi badawczymi na platformie NAVOICA

18 paźdiernika 2023

Uprzejmie informujemy o internetowych kursach z zarządzania danymi badawczymi. Webinaria są przeznaczone dla naukowców, którzy na co dzień pracują z danymi badawczymi oraz dla data stewardów, którzy wspierają naukowców w zarządzaniu danymi badawczymi.

Otwarty dostęp – przewodnik

16 paźdiernika 2023

Szanowni Państwo, oddajemy do Państwa dyspozycji przewodnik: „Otwarty dostęp do publikacji naukowych oraz danych badawczych”.

Webinaria Summer Camp Elsevier 17-19 lipca 2023 r.

12 lipca 2023

Uprzejmie informujemy, że w dniach 17-19 lipca 2023 r. odbędą się trzy bezpłatne webinaria dotyczące baz Scopus i ScienceDirect w ramach Elsevier Summer Camp. Udział w szkoleniach jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

Wiosenna edycja webinariów Elsevier

8 marca 2023

Uprzejmie informujemy, że w terminie od 14 marca do 13 czerwca 2023 r. odbędą się szkolenia przygotowane przez Elsevier. Udział w szkoleniach jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

Tydzień Otwartego Dostępu 2022 - „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”

24 października 2022

W dniach 24-30 października 2022 odbędzie się Tydzień Otwartego Dostępu organizowany pod hasłem „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”. Tegoroczne hasło przewodnie jest okazją do nawiązania współpracy pomiędzy ruchem klimatycznym a międzynarodową społecznością otwartej nauki, podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

Webinaria Elsevier dla Polskiej Akademii Nauk – bazy Scopus i SciVal

13 października 2022

Polska Akademia Nauk wraz z przedstawicielami firmy Elsevier kontynuuje szkolenia z obsługi baz Scopus i SciVal. W tym roku zostały przygotowane dedykowane szkolenia w języku ukraińskim dla naukowców z Ukrainy.
Webinaria odbędą się od 13 października do 17 listopada 2022 r. za pośrednictwem platformy Zoom.
Szczegóły dotyczące tematyki, terminów oraz linków do rejestracji są dostępne pod linkiem: https://www.ifj.edu.pl/mail/elsevie_PAN.pdf.
Zachęcamy do udziału w szkoleniach

Wrześniowe webinaria od firmy Clarivate

20 września 2022

W imieniu firmy Clarivate zapraszamy na cykl prezentacji internetowych Research Smarter, Web of Science oraz InCites w praktyce, które odbędą się w dniach 22-29 września. Webinaria są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania. Seminaria będą prowadzone w języku polskim.

Platforma cyfrowa AccessEngineering wydawnictwa McGraw-Hill - bezpłatny dostęp testowy

20 września 2022

Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy z firmy ABE propozycję bezpłatnego testowego dostępu do platformy cyfrowej AccessEngineering.
Dostęp testowy do baz danych potrwa od 12.09 do 13.10.2022 r.

Webinaria Research Smarter i Web of Science i InCites w praktyce

20 kwietnia 2022

Uprzejmie informujemy o przygotowanych przez firmę Clarivate Analytics seminariach dotyczących wykorzystania baz danych Web of Science i In Cites, które odbędą się w dniach 22 – 28 kwietnia 2022. Webinaria są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania: https://wbn.icm.edu.pl/szkolenia/. Webinaria będą prowadzone w języku polskim. Program szkoleń jest dostępny na stronie ICM.

Wiosenna edycja webinariów Elsevier Online Training Hub

1 marca 2022

Uprzejmie informujemy, że w dniach 1 marca – 7 czerwca 2022 roku Elsevier organizuje serię szkoleń online m.in. z baz ScienceDirect i Scopus. Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania: https://wbn.icm.edu.pl/webinaria-elsevier/. Webinaria będą prowadzone w języku polskim. Program szkoleń jest dostępny na stronie ICM.

Jesienna edycja webinariów Elsevier 2021

6 października 2021

Uprzejmie informujemy, że w dniach 28 września – 14 grudnia 2021 roku Elsevier organizuje serię szkoleń online z baz ScienceDirect i Scopus. Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania: https://wbn.icm.edu.pl/webinaria-elsevier/. Webinaria będą prowadzone w języku polskim. Program szkoleń jest dostępny na stronie ICM.

Nowa odsłona Biblioteki Nauki – największej pełnotekstowej bazy naukowej w Polsce

7 września 2021

Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną platformy Biblioteki Nauki. Platforma udostępnia w sposób nieodpłatny i otwarty pełne teksty publikacji naukowych.

Webinaria Elsevier- baza Scopus, SciVal

17 lutego 2021

Uprzejmie informujemy, że kontynuowane są szkolenia Elsevier dedykowane dla PAN z obsługi baz Scopus i SciVal. Szkolenia odbywać się będą w dniach 25 lutego – 25 marca 2021 roku.
Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla każdego, wymagają tylko wcześniejszego zarejestrowania.

Jesienne webinaria Elsevier

30 Października 2020

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach on-line organizowanych przez Elsevier. Szkolenia są bezpłatne i dostępne dla każdego, webinaria prowadzone są w języku polskim.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie ICM.

Dostęp do kolekcji czasopism elektronicznych ACS, AIP i APS, IOP, OUP i RSC

24 Sierpnia 2020

Uprzejmie informujemy, że w 2020 r. biblioteka kontynuuje zakup dostępu do wersji elektronicznej kolekcji czasopism ACS, AIP i APS, IOP, OUP i RSC. Serdecznie zapraszamy do korzystania z elektronicznych zasobów baz danych. Dodatkowo w 2020 roku w ramach konsorcjów ACS, IOP i OUP afiliowani autorzy korespondencyjni mają prawo publikować bez dodatkowych opłat artykuły otwarte w czasopismach z powyższych kolekcji. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad publikowania, znajdują się na stronie.

Informacje i zasoby pomocne w czasie pandemii COVID-19

22 Kwietnia 2020

Uprzejmie informujemy, że w czasie pandemii Covid-19 firma EBSCO oraz jej partnerzy udostępniają darmowe zasoby swoich baz oraz rozszerzony dostęp do eBooków, zbiorów treści na temat Covid-19, pracy zdalnej, sposobów radzenia sobie ze stresem oraz szkoleń internetowych.
Zachęcamy do zapoznania się udostępnianymi materiałami.

WBN - informacja o kontach użytkowników

17 Kwietnia 2020

Uprzejmie informujemy o udostępnieniu przez WBN nowej strony o kontach użytkowników, które pozwalają na dostęp zdalny do zasobów spoza sieci akademickiej do zasobów na serwerach wydawców i nie wymagają mechanizmów typu vpn, proxy, han lub logowania federacyjnego.

IEEE Xplore – otwarty dostęp do artykułów i badań na temat COVID-19

17 Kwietnia 2020

Uprzejmie informujemy, że za pośrednictwem firmy EBSCO otrzymaliśmy bezpłatny dostęp do pełno tekstowych publikacji z biblioteki cyfrowej IEEE Xplore dotyczących badań na temat COVID-19.
Zachęcamy do zapoznania się z udostępnioną kolekcją.

Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier

5 Września 2019

Uprzejmie informujemy, że w ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 działa program pilotażowy publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych.

Zmiany w licencji krajowej Elsevier

7 Czerwca 2019

31 maja 2019 roku została podpisana nowa umowa dotycząca licencji krajowej Elsevier. W związku z jej zawarciem z licencji zostały wykluczone następujące tytuły, w licencji będą dostępne następujące czasopisma.

Więcej

Zasoby biblioteczne

Szukaj w zbiorach biblioteki

czasopisma
wnętrze biblioteki
czasopisma
wnętrze biblioteki