Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN

Hasło programu: "Przygoda z fizyką w Bronowicach"

15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00
POD CHMURKĄ
  • Namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu
NAUKOWE PODCHODY
  • Teren IFJ PAN
W LABIRYNCIE NAUKI
  • Wybrane pracownie IFJ PAN
KINO NAUKOWE
  • Sala wykładowa Studium Doktoranckiego w IFJ PAN
TRIKI FIZYKI
  • Aula IFJ PAN
  • Aula IFJ PAN
MINI WYKŁADY
  • Aula IFJ PAN
  • Aula IFJ PAN
  • Aula IFJ PAN
  • Aula IFJ PAN

* Uwaga! Na prezentacje w laboratoriach "W LABIRYNCIE NAUKI" obowiązuje rejestracja:
Grupy zorganizowane (min. 10, max. 15 osób): zwiedzanie w godzinach 15:00 - 18:00 - obowiązkowa rejestracja mailowa (wg kolejności zgłoszeń): mnn@ifj.edu.pl
Rozpoczęcie rejestracji: 20.09.2017 r., od godz. 9:00

Tabela rezerwacji dla grup zorganizowanych »

Pozostali zwiedzający (zwiedzanie od godz. 18:00): rejestracja na miejscu w dniu 29 września w recepcji od godz. 15:00

[Wersja do druku]


Prezentacje dokonań Instytutu

Godziny 15:00 – 22:00, namioty usytuowane przed głównym budynkiem Instytutu

POD CHMURKĄ - prezentacja dokonań i osiągnięć pięciu oddziałów Instytutu, bezpośredni kontakt z pracownikami Instytutu.

Namiot Konstruktora - to miejsce, w którym każdy może zbudować proste modele urządzeń (takich jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop), które później zabierze do domu. Uczestnicy tych warsztatów dowiedzą się jak działają wykonane przez nich urządzenia. Mamy nadzieję, że rozbudzi to ich ciekawość w dalszym poznawaniu świata.


Gra terenowa

Godziny 17:00-21:00, teren IFJ PAN (przewidywany czas trwania 40-60 minut)

"NAUKOWE PODCHODY"
Gra zadaniowa utrzymana w konwencji "gry miejskiej" osnuta wokoło praw i zjawisk fizycznych spotykanych w codziennym życiu zorganizowana na terenie IPJ PAN. Uczestnicy zostaną wyposażeni w mapę terenów Instytutu, która pozwoli na dotarcie do zadań konkursowych. Prawidłowe rozwiązanie ujawni miejsce kolejnego zadania. Na zwycięzców, którzy przejdą całą grę czekają nagrody.


Zwiedzanie pracowni, pokazy, prezentacje

Godzina: 15:00-22:30 (ostatnie wejście 22:00), wybrane pracownie IFJ PAN

* Obowiązkowa rejestracja

Grupy zorganizowane (min. 10, max. 15 osób): zwiedzanie w godzinach 15:00 - 18:00 - obowiązkowa rejestracja mailowa (wg kolejności zgłoszeń): mnn@ifj.edu.pl
Rozpoczęcie rejestracji: 20.09.2017 r., od godz. 9:00

Tabela rezerwacji dla grup zorganizowanych »

Pozostali zwiedzający (zwiedzanie od godz. 18:00): rejestracja na miejscu w recepcji od godz. 15:00

W LABIRYNCIE NAUKI – zwiedzanie wybranych pracowni Instytutu:


Kino naukowe

Godziny 15:00-22:00, Sala wykładowa Studium Doktoranckiego w IFJ PAN

Pokazy filmów popularnonaukowych:


Mini Wykłady

Godziny 16:00, 18:30, 19:00, 21:30, Aula IFJ PAN

16:00 - "Protony do walki z nowotworami" Natalia Mojżeszek

Protony są jednymi z podstawowych składników materii, a zarazem wszystkiego co nas otacza. Czy da się wyznaczyć ich liczbę w ciele człowieka? Jak wykorzystać je do walki z komórkami nowotworowymi? Jak precyzyjnie wycelować protonami w obszar nowotworu? Ponad 60-letnie doświadczenie radioterapii protonowej sprawia, że dziś znamy odpowiedzi na te pytania. Obecnie jeden z najnowocześniejszych systemów produkcji i dostarczania wiązki protonowej znajduje się w Centrum Cyklotronowym Bronowice IFJ PAN w Krakowie.

18:30 - "Interdyscyplinarność - kluczem do sukcesu. Fizyka w kontekście multinauki" Monika Woźniak

Głównym celem wykładu jest przedstawienie istotności współpracy pomiędzy różnymi dziedzinami nauki przede wszystkim w zakresie fizyki, chemii, biologii i inżynierii. Działania multidyscyplinarne pozwalają uzyskać jak najszersze spektrum wiedzy, skuteczne i szybkie rozwiązywanie problemów badawczych, a także wprowadzenie innowacyjności w przedmioty codziennego użytku.

19:00 - "Ani trudne, ani nudne – zastosowanie metod Monte Carlo z punktu widzenia rocznego brzdąca" Magdalena Kłodowska

Rozsypany ryż? Bałagan z klocków? Kasztany porozrzucane po całej podłodze? I to codziennie? Można to wspaniale wykorzystać np. do domowego wyznaczenia wartości liczby π metodami Monte Carlo. Metody te pomagają m. in. fizykom w obliczeniach wszędzie tam, gdzie równania analityczne lub aparatura pomiarowa nie są w stanie dać dokładnej odpowiedzi. Patrząc na świat oczami rocznego brzdąca, postaram się pokazać, że zagadnienia oddziaływań między cząstkami, depozycji energii i generacji cząstek wtórnych mają wiele wspólnego z raczkowaniem, koordynacją ręka-oko i pierwszymi stałymi pokarmami w diecie niemowlaka.

21:30 - "Radon - niewidzialne zagrożenie" Karolina Danyłec

Radon (Rn-222) jest naturalnym gazem promieniotwórczym, powstałym w wyniku rozpadu radu (Ra-226). Jest niewidocznym gazem bez zapachu i smaku, który ma tendencje do gromadzenia się w budynkach. W rocznej dawce promieniowania jonizującego dla mieszkańców Polski radon ma znaczący udział, stanowiąc ponad 36% (Raport roczny PAA, 2015). Według World Health Organization (WHO) radon jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem rakotwórczym.

Pokazy doświadczeń

„TRIKI FIZYKI”

Godzina: 17:00-18:00 oraz 20:00-21:00, Aula IFJ PAN

"Magia czy Fizyka?" - Pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Jak wielkiej siły potrzeba, by zgnieść dużą butlę? Kiedy ogień nie parzy? Czym jest sublimacja? ... A czy to magia czy fizyka? Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu.


Informujemy, że działające na terenie Instytutu Kwant Bistro będzie czynne do godziny 22:00.Koordynatorem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego