Witamy
Zakład Fizyki Transportu Promieniowania jest częścią Oddziału Zastosowań Fizyki IFJ PAN. Tematyka badawcza obejmuje wybrane zagadnienia związane z fizyką oddziaływania neutronów i promieniowania jądrowego z materiałami ośrodków, w których promieniowanie to się rozchodzi. Prace nad tym szeroko postawionym zagadnieniem można podzielić na badania teoretyczne – symulacje, modelowanie – oraz badania eksperymentalne. Zakład posiada doświadczenie i prowadzi prace w obydwu tych kategoriach
Fizyka oddziaływania neutronów i promieniowania jądrowego z materiałami penetrowanych ośrodków jest jednym z kluczowych zagadnień w badaniach nad kontrolowaną syntezą termojądrową. Od szeregu lat ten kierunek prac staje się specjalnością Zakładu Fizyki Transportu Promieniowania. W Zakładzie opracowujemy metody pomiaru neutronów oraz jonów stosowane do diagnostyki plazmy w urządzeniach termojądrowych typu tokamak (ITER, JET, ASDEX, COMPASS) oraz zajmujemy się obrazowaniem rentgenowskim plazmy, w celu badania transportu zanieczyszczeń w gorącej plazmie. Prowadzimy badania w oparciu o własne zaplecze laboratoryjne, wyposażone w urządzenie typu Plasma Focus (PF-24), w którym neutrony prędkie generowane są wskutek wyładowania wysokoprądowego w gazie deuterowym oraz generator prędkich neutronów działający w oparciu o reakcję D+T.
Jedna z grup naszego zakładu zajmuje się symulowaniem transportu promieniowania (głównie neutronów, ale też fotonów i innych cząstek) w różnych ośrodkach, co umożliwia, na przykład, obliczenia rozkładów przestrzennych dawek i strumieni neutronów lub częstości zliczeń detektorów promieniowania w rozpatrywanym układzie. Prace te prowadzone są zarówno dla urządzeń fuzyjnych jak i na potrzeby badań materiałowych, geofizycznych i innych eksperymentów. Symulacje prowadzone są metodami Monte Carlo na dużych klastrach obliczeniowych.
Zakład jest zaangażowany w duże europejskie programy badawcze w dziedzinie fuzji termojądrowej koordynowane przez konsorcja EUROfusion oraz Fusion for Energy. Bierzemy udział w projektowaniu europejskiego laboratorium prędkich neutronów IFMIF-DONES. Od wielu lat współpracujemy z licznymi ośrodkami naukowymi, naszymi partnerami są między innymi ITER Organization, IRFM CEA, IPP Praga, Politechnika Czeska, Uniwersytet w Uppsali, a w Polsce Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosytezy oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
Zespół Zakładu Fizyki Transportu Promieniowania składa się z kilkunastu pracowników naukowych i naukowo-technicznych (w tym pięciu samodzielnych pracowników naukowych), oraz wspomagających pracowników technicznych. Ważną częścią naszej pracy jest działalność dydaktyczna realizowana poprzez sprawowanie opieki nad realizacją doktoratów i prac magisterskich, a także prowadzenie wykładów dla studentów Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami zawartymi na stronie www Zakładu.