Z GALERII...

INFORMACJE

Noc naukowców w IFJ PAN

Program 2009

Informacje

GALERIA
+ Noc 2008
+ Noc 2009
+ Wczesniejsze
ARCHIWUM

Zamknij Noc naukowców 2008

Zamknij Program 2008

WSPIERAJĄ
NAS

Bank BPH

malopolska.jpg

paintball.jpg

Dziennik Polski

logokrakow.jpg.jpg
.
WIZYTY

 100451 odwiedzający

 2 odwiedzających online

LINKI
Program 2009 - Zwiedzanie laboratoriów

Od 15:00 do 19:30 będzie można zwiedzić najciekawsze miejsca w IFJ PAN. W każdym z nich zaprosimy Państwa na wycieczkę w głąb MIKROŚWIATA.

W Pracowni Cyklotronu AIC-144 i Pracowni Radioterapii Protonowej dowiedzą się Państwo jak wykorzystujemy protony, rozpędzone w cyklotronie do ogromnych prędkości, w leczeniu nowotworów.


W innym miejscu przedstawimy tajemnice Oddziału Fizyki i Astrofizyki Cząstek, który lada chwila rozpocznie eksperymenty na Wielkim Zderzaczu Hadronów „LHC” w ośrodku CERN pod Genewą. Jak można „zobaczyć” cząstki elementarne za pomocą urządzeń o wielkości sześciopiętrowej kamienicy i wadze wieży Eiffla? Czy uda się w końcu  upolować „boską cząstkę” – bozon Higgsa?

W jakiej części odpowiadamy za obecność w środowisku izotopów promieniotwórczych? Ile spośród nich występuje w sposób naturalny? Jak je wykryć? Na te i podobne pytania odpowiedzą naukowcy z Pracowni Badań Skażeń Radioaktywnych Środowiska.

Podążając tym tropem, w Laboratorium Biologii Radiacyjnej i Środowiskowej poznają Państwo metody obserwacji uszkodzeń DNA oraz zaburzeń w strukturze chromosomów w naszych komórkach wywołane przez promieniowanie jonizujące. Zobrazujemy znaczenie tych metod dla radioterapii i biologicznej dozymetrii.

Laboratorium Chromatograficznych Analiz Śladowych zaprezentuje sposoby wykrywania gazów mogących mieć wpływ na efekt cieplarniany. Przedstawimy również zastosowanie chromatografii gazowej do zbadania składu wydychanego powietrza, co może być pomocne w diagnozowaniu wielu groźnych schorzeń.


Data utworzenia: 02/09/2009 @ 11:47
Ostatnie zmiany: 16/09/2009 @ 12:58
Kategoria : Program 2009


Wersja do druku Wersja do druku

 
W3C CSS Meric Skins Ĺ  2007 - Licence Creative Commons
^ GĂłra ^