Pracownia eksperymentów prowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów "LHC"

- udział polskich naukowców, a przede wszystkim naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, w przygotowaniu i prowadzeniu eksperymentów oraz analizie danych na największym w świecie akceleratorze cząstek elementarnych. Można będzie dowiedzieć się jak odkryliśmy cząstkę Higgsa i jak poszukujemy jeszcze nieznanej "nowej fizyki". Będą też wirtualne wizyty w tunelu LHC i w podziemnych halach detektorów, które właśnie są modernizowane, aby od 2015 roku gromadzić dane z kolizji o podwojonej energii zderzeń.

Odbyło się 12 półgodzinnych sesji, po 4 z podziemnych hal detektorów ATLAS i ALICE oraz z tunelu LHC. Każda sesja składała się z krótkiego wprowadzenia, filmu nakręconego tuż przed nocą naukowców w CERN-ie oraz połączenia na żywo z prowadzącymi w CERN-ie. Rozdawane były ulotki: o CERN-ie, zderzaczu LHC, eksperymencie ATLAS i bozonie Higgsa oraz o eksperymencie ALICE.

ATLAS

prowadzący: IFJ - dr Maciej Trzebiński, CERN - mgr inż. Jolanta Olszowska i dr Szymon Gadomski

prezentacja wprowadzająca »

film z hali eksperymentu »

ALICE

prowadzący: IFJ - dr Adam Matyja, CERN - prof. Marek Kowalski

prezentacja wprowadzająca »

film z hali eksperymentu »

Tunel LHC

prowadzący: IFJ - mgr inż. Wiesław Kantor, CERN - mgr inż. Damian Wojas i mgr inż. Wojciech Kochański

film o zderzaczu LHC »

« wstecz


Koordynatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego - Departament Rozwoju Gospodarczego.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego UE, Akcji Marie Curie.