Kanapa Fizyków - Fizycy w krzyżowym ogniu ciekawych pytań

Kanapa Fizyków

To dzięki swemu zdziwieniu ludzie zaczęli poznawać świat w sposób naukowy.
Gdy umiesz się dziwić, stawiasz pytania. - A co, jeśli nie wiesz jak na nie odpowiedzieć?
Zapytaj naszych naukowców!

- Postarają się na nie odpowiedzieć w kolejnych filmach.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN zaprasza na ciekawy cykl filmów z serii „Kanapa Fizyków”. Miejsca na Kanapie Fizyków zajmują naukowcy IFJ PAN, którzy odpowiadają na kierowane do nas pytania.

W pierwszych odcinkach cyklu są to pytania przysyłane do nas w trakcie Nocy Naukowców 2020. W kolejnych - odpowiadamy na pytania przysyłane na nasz adres e-mail: KanapaFizykow@ifj.edu.pl.
A zatem: zapraszamy do zadawania pytań z dziedziny fizyki naszym naukowcom!

Zwiastuny można znaleźć na naszym kanale YouTube oraz w serwisie FB.

Kolejne filmy będą pojawiały się w piątki o 14-tej zarówno na stronie Instytutu, jak i w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół ds. Popularyzacji Badań Naukowych IFJ PAN


Ile prawdy w "Oppenheimerze"?
Odcinek specjalny, w którym pod naukową lupę bierzemy tegoroczny hit kinowy: "Oppenheimera". Jeszcze do niedawna w kinach można było obejrzeć film "Oppenheimer" Christophera Nolana. Film opowiada o życiu Roberta Oppenheimera oraz o politycznej grze w jaką został wplątany, ale również podaje wiele informacji na temat jego pracy naukowej. Czy historia projektu Manhattan została wiernie przedstawiona? Przekonajcie się sami! W najnowszym odcinku "Kanapy Fizyków", prof. Jerzy W. Mietelski bierze film pod naukową lupę.
Zachęcamy do nadsyłania pytań z dowolnej dziedziny fizyki na adres: kanapafizykow@ifj.edu.pl

Na grawitacyjnej zjeżdżalni - Co to są krzywizny czasoprzestrzeni?
Na początku XX wieku Albert Einstein sformułował zupełnie nową teorię grawitacji, która przeszła do historii jako ogólna teoria względności. Co mówi nam ona o naturze tej siły, w jaki sposób różni się od modelu Newtona i dlaczego lepiej się sprawdza w opisie działania przyrody?
Gośćmi byli:
prof. dr hab Jerzy W. Mietelski
dr hab. Paweł Jochym
dr hab. Jerzy Grębosz

A jednak się kręci, czyli o rotacji czarnych dziur
Czarne dziury to tajemnicze obiekty kosmiczne, których istnienie wynika z równań Einsteina. Często przytaczanym modelem jest rozwiązanie Schwarzschilda, które opisuje punktową osobliwość wewnątrz czarnej dziury. Inny model zaproponował Kerr, który opisał rotujące czarne dziury. Jakie są różnice między tymi modelami i który z nich zapostulował model rotującej czarnej dziury? I dlaczego w ogóle czarne dziury muszą się obracać?

Nasza rola w Misji Artemis - eksperyment MARE
Misja Artemis ma zabrać człowieka ponownie na Księżyc, ale zanim to nastąpi czeka nas wiele prób i testów. Jednym z tych testów było badanie wpływu promieniowania kosmicznego podczas misji Artemis 1, a wykorzystane w tym celu detektory zostały skonstruowane m. in. w naszym Instytucie. Czym dokładnie jest i na czym polega eksperyment MARE?

Zwycięzcy konkursu QuizFiz. Ile prawdy jest w planetarnym modelu atomu?
Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka programu "Kanapa Fizyków". Przedstawimy Wam grupę uczniów z I LO w Chrzanowie, którzy zostali laureatami konkursu "QuizFiz" podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2022 roku. Na koniec zastanowimy się nad poprawnością planetarnego modelu atomu. Wciągniemy Was w dyskusję na temat tego tematu, który od lat budzi zainteresowanie naukowców i badaczy. Czy istnieją inne modele atomu, które mogą lepiej wyjaśnić tajemnice mikroświata? Przekonajcie się sami!

Kanapa Fizyków - nowy kurs
Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka "Kanapy fizyków", w którym nastąpią zmiany. Dr Maciek Trzebiński kończy działalność jako prowadzący kanał. "Kanapa" będzie jednak trwała dalej, a w tym odcinki specjalnym, przedstawiony zostanie nowy prowadzący.

Teoria vs Praktyka - jak wygląda praca fizyka?
W dzisiejszym odcinku opowiemy o pracy fizyków. Co jest ważniejsze: teoria czy doświadczenie?

Czy lustra kłamią? Jak działa fuzja termojądrowa?
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy na dwa tematy:
- tworzeniu obrazu przez lustro,
- użyciu akceleratora plazmowego do fuzji termojądrowej.

Strefy czasowe okiem Fizyka
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy na temat stref czasowych oraz przyczynie zmiany czasu z zimowego na letni.

Co to jest Model Bohra, jak dzisiaj go rozumieć?
W dzisiejszym odcinku opowiemy coś na temat modelu atomu według Bohra. Zaczniemy jednak od małego sprostowania na temat średniej gęstości czarnych dziur.

Odkrycie bozonu Higgsa - to już 10 lat!
Dlaczego wykrycie bozonu Higgsa miało tak wielkie znaczenie? Co powodowało, że jego detekcja była tak ekstremalnie trudna? Dlaczego badania nad bozonem Higgsa są kluczowe dla poszukiwań nowej fizyki? I wreszcie: czym w ogóle jest bozon Higgsa i dlaczego bez niego nie mógłby istnieć świat taki jakim go znamy? To tylko niektóre pytania na które odpowiada specjalny odcinek „Kanapy fizyków" z udziałem dr hab. Anny Kaczmarskiej, mgr Moniki Juzek i dr. hab. Pawła Maleckiego.

Nadgryzamy Model Standardowy - rozpad mezonu B - Profesor Paweł Bruckman opowiada o najnowszych wynikach opisujących częstsze pojawianie się elektronów w stosunku do mionów w rozpadach mezonów B

Profesorowie Jerzy Mietelski, Paweł Jochym oraz Paweł Bruckman odpowiedzą na Wasze pytania: Czy można wytworzyć sztuczną grawitację? Czy podróże w czasie są możliwe?

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Skąd się bierze skwantowanie ładunku elektrycznego? Czy można wyprzedzić światło? Jak wygląda przyszłość energetyki jądrowej?

Prowadzący, dr Maciej Trzebiński, kontynuuje wywiad ze zwycięzcami konkursu QuizFiz, uczniami II LO w Tarnowskich Górach: Julią Piech, Maksymilianem Skowronem, Kamilem Rytczakiem oraz Michałem Cylem. W co uczniowie zainwestowaliby "nieskończoną ilość pieniędzy"? Jak zorganizowaliby idealna lekcję fizyki?

W tym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" prowadzący, dr Maciej Trzebiński, przeprowadza wywiad ze zwycięzcami konkursu "QuizFiz" organizowanego przez nasz Instytut w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Julią Piech, Maksymilianem Skowronem, Kamilem Rytczakiem oraz Michałem Cylem.

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: - Czy promieniowanie przenika przez atmosferę? Ile wiemy na temat gwiazd we Wszechświecie? Ile jest planet we Wszechświecie?

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Co sprawiło, że zajęliście się fizyką? Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi fizykami? W jaki sposób odkrywa się nowe cząstki? Czy można samodzielnie zbudować detektor cząstek?

W siódmym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu. Odcinek jest w całości poświęcony "polskim specjalnościom".

W szóstym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu: - typowy (?) dzień w CERNie i zmiany w sposobie pracy po roku 1991, jak obecnie wygląda nasza współpraca z CERNem? czym się zajmujemy? w czym jesteśmy dobrzy?

W piątym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W jedenastym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o tym: czy tor jest stosowany w energetyce jądrowej? co ze źródłami odnawialnymi? czy to jest przyszłość?

W czwartym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W trzecim specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu: technologie i odkrycia "podarowane" ludzkości, osobiste odczucia w dniu przystąpienia Polski do CERNu, czy było warto?

W dziesiątym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o tym dlaczego, dochodzi do przyciągania podczas wymiany cząstek oddziaływań zwanych bozonami? , grawitacja przyciąga? Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie, dr hab. Marcin Wolter, opowie o prowadzonych badaniach oraz o swojej fascynacji zastosowaniem w fizyce sztucznej inteligencji do rozpoznawania obiektów czy zdarzeń.

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Kanapy fizyków", w którym profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W tym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą wspominać o tym, co zdarzyło się 30 lat temu: 1 lipca 1991 r.

W dziewiątym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o cyklu życia gwiazd i przyszłości Układu Słonecznego. Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach: oddziaływaniu jąder atomowych przy bardzo wysokich energiach.

Dzisiejszy film jest poświęcony naszym doktorantom. Opowiedzą: dlaczego takie a nie inne studia wybrali oraz o swoich wrażeniach ze studiowania w IFJ PAN.

W ósmym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o: teleskopie Einsteina (i badaniu fal grawitacyjnych), nadawaniu nazw nowym obiektom i zjawiskom. Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o Wielkim Wybuchu: czy jest teorią czy hipotezą, oraz o różnicach między Wielkim Wybuchem a czarną dziurą.

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o najmniejszym rozmiarze czarnej dziury, "świeceniu" czarnych dziur oraz jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

W kolejnym odcinku odpowiemy na pytania: Czy rezonans Schumanna wokół Ziemi generują ludzkie mózgi? Dlaczego prędkość światła w szkle jest inna niż w próżni, skoro Einstein uczył nas, że prędkość światła jest stała, niezależnie od układu odniesienia?

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytanie "Jak wygląda w środku czarna dziura? Czy jest czarna?"

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytania związane z materią i antymaterią, dowiemy się jaka siła łączy splątane fotony.

Zapraszamy na drugi film niezwykłych rozważań z serii „Kanapa Fizyków”, w którym odpowiemy na pytania jak można zaobserwować kwarki oraz czy z promieniowania kosmicznego można uzyskać energię?

Prezentujemy pierwszy film z serii „Kanapa Fizyków”, a w nim opowiemy m.in. o podróżach w czasie i o polu magnetycznym w nadprzewodnikach.


Logo NAWA

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2020)