Kanapa Fizyków - Fizycy w krzyżowym ogniu ciekawych pytań

Kanapa Fizyków

To dzięki swemu zdziwieniu ludzie zaczęli poznawać świat w sposób naukowy.
Gdy umiesz się dziwić, stawiasz pytania. - A co, jeśli nie wiesz jak na nie odpowiedzieć?
Zapytaj naszych naukowców!

- Postarają się na nie odpowiedzieć w kolejnych filmach.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN zaprasza na ciekawy cykl filmów z serii „Kanapa Fizyków”. Miejsca na Kanapie Fizyków zajmują naukowcy IFJ PAN, którzy odpowiadają na kierowane do nas pytania.

W pierwszych odcinkach cyklu są to pytania przysyłane do nas w trakcie Nocy Naukowców 2020. W kolejnych - odpowiadamy na pytania przysyłane na nasz adres e-mail: KanapaFizykow@ifj.edu.pl.
A zatem: zapraszamy do zadawania pytań z dziedziny fizyki naszym naukowcom!

Zwiastuny można znaleźć na naszym kanale YouTube oraz w serwisie FB.

Prezentujemy pierwszy film z serii „Kanapa Fizyków”, a w nim opowiemy m.in. o podróżach w czasie i o polu magnetycznym w nadprzewodnikach.

Zapraszamy na drugi film niezwykłych rozważań z serii „Kanapa Fizyków”, w którym odpowiemy na pytania jak można zaobserwować kwarki oraz czy z promieniowania kosmicznego można uzyskać energię?

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytania związane z materią i antymaterią, dowiemy się jaka siła łączy splątane fotony.

Zapraszamy na kolejny film z serii „Kanapa Fizyków", w którym odpowiemy na pytanie "Jak wygląda w środku czarna dziura? Czy jest czarna?"

W kolejnym odcinku odpowiemy na pytania: Czy rezonans Schumanna wokół Ziemi generują ludzkie mózgi? Dlaczego prędkość światła w szkle jest inna niż w próżni, skoro Einstein uczył nas, że prędkość światła jest stała, niezależnie od układu odniesienia?

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o najmniejszym rozmiarze czarnej dziury, "świeceniu" czarnych dziur oraz jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

W kolejnym odcinku będziemy dyskutować o Wielkim Wybuchu: czy jest teorią czy hipotezą, oraz o różnicach między Wielkim Wybuchem a czarną dziurą.

W ósmym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o: teleskopie Einsteina (i badaniu fal grawitacyjnych), nadawaniu nazw nowym obiektom i zjawiskom. Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach.

Dzisiejszy film jest poświęcony naszym doktorantom. Opowiedzą: dlaczego takie a nie inne studia wybrali oraz o swoich wrażeniach ze studiowania w IFJ PAN.

W dziewiątym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o cyklu życia gwiazd i przyszłości Układu Słonecznego. Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie opowie o swoich badaniach: oddziaływaniu jąder atomowych przy bardzo wysokich energiach.

W tym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą wspominać o tym, co zdarzyło się 30 lat temu: 1 lipca 1991 r.

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Kanapy fizyków", w którym profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W dziesiątym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o tym dlaczego, dochodzi do przyciągania podczas wymiany cząstek oddziaływań zwanych bozonami? , grawitacja przyciąga? Na koniec jeden z ekspertów zasiadających na naszej kanapie, dr hab. Marcin Wolter, opowie o prowadzonych badaniach oraz o swojej fascynacji zastosowaniem w fizyce sztucznej inteligencji do rozpoznawania obiektów czy zdarzeń.

W trzecim specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu: technologie i odkrycia "podarowane" ludzkości, osobiste odczucia w dniu przystąpienia Polski do CERNu, czy było warto?

W czwartym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W jedenastym odcinku "Kanapy fizyków" będziemy dyskutować o tym: czy tor jest stosowany w energetyce jądrowej? co ze źródłami odnawialnymi? czy to jest przyszłość?

W piątym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu.

W szóstym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu: - typowy (?) dzień w CERNie i zmiany w sposobie pracy po roku 1991, jak obecnie wygląda nasza współpraca z CERNem? czym się zajmujemy? w czym jesteśmy dobrzy?

W siódmym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" profesorowie Agnieszka Zalewska, Marek Kowalski oraz Paweł Bruckman będą kontynuować opowieść o przystąpieniu Polski do CERNu. Odcinek jest w całości poświęcony "polskim specjalnościom".

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Co sprawiło, że zajęliście się fizyką? Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi fizykami? W jaki sposób odkrywa się nowe cząstki? Czy można samodzielnie zbudować detektor cząstek?

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: - Czy promieniowanie przenika przez atmosferę? Ile wiemy na temat gwiazd we Wszechświecie? Ile jest planet we Wszechświecie?

W tym specjalnym odcinku "Kanapy fizyków" prowadzący, dr Maciej Trzebiński, przeprowadza wywiad ze zwycięzcami konkursu "QuizFiz" organizowanego przez nasz Instytut w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Julią Piech, Maksymilianem Skowronem, Kamilem Rytczakiem oraz Michałem Cylem.

Prowadzący, dr Maciej Trzebiński, kontynuuje wywiad ze zwycięzcami konkursu QuizFiz, uczniami II LO w Tarnowskich Górach: Julią Piech, Maksymilianem Skowronem, Kamilem Rytczakiem oraz Michałem Cylem. W co uczniowie zainwestowaliby "nieskończoną ilość pieniędzy"? Jak zorganizowaliby idealna lekcję fizyki?

Profesorowie Marek Kowalski, Paweł Jochym oraz Jerzy Mietelski odpowiadają na pytania zadane podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2021: Skąd się bierze skwantowanie ładunku elektrycznego? Czy można wyprzedzić światło? Jak wygląda przyszłość energetyki jądrowej?

Profesorowie Jerzy Mietelski, Paweł Jochym oraz Paweł Bruckman odpowiedzą na Wasze pytania: Czy można wytworzyć sztuczną grawitację? Czy podróże w czasie są możliwe?

Nadgryzamy Model Standardowy - rozpad mezonu B - Profesor Paweł Bruckman opowiada o najnowszych wynikach opisujących częstsze pojawianie się elektronów w stosunku do mionów w rozpadach mezonów B


Kolejne filmy będą pojawiały się w piątki o 14-tej zarówno na stronie Instytutu, jak i w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół ds. Popularyzacji Badań Naukowych IFJ PAN