Radioterapia protonowa to precyzyjna metoda niszczenia zmian nowotworowych. Wymaga ona zastosowania specjalnej aparatury – cyklotronu – do przyspieszania cząstek naładowanych i skierowania ich w odpowiednie miejsce w ciele pacjenta. W filmie pokażemy od kuchni jak wygląda praca naukowców i inżynierów zaangażowanych w proces napromieniania pacjentów i pracujących nad ulepszeniem tej metody. Będziemy mieli okazję przekonać się, że radioterapia protonowa to nie tylko medycyna – dziedziny potocznie uważane za nudne lub bardzo trudne: fizyka, matematyka, informatyka, czy elektronika znajdują tutaj szerokie pole do zastosowania.
W filmie autor prezentuje swoje osiągnięcia w pracy naukowej nad komórkami śródbłonka zatok wątroby realizowane w Zakładzie Badań Mikroukładów Biofizycznych z użyciem Mikroskopii Sił Atomowych (AFM).
Film opowiadający o badaniach naukowców z Zakładu Teorii Silnych Oddziaływań i Układów Wielu Ciał IFJ PAN nad zjawiskiem wielokrotnego rozpraszania partonów w procesach produkcji cząstek powabnych. Wyniki tych badań stały się inspiracją do powstania artykułu popularnonaukowego opublikowanego na łamach czasopisma „ Świat Nauki”.
Film opowiada o neutrinach – najlżejszych i najliczniejszych cząstkach materii, wyjaśnia co to znaczy, że neutrina oscylują i jak się je bada w eksperymencie T2K, a także co można powiedzieć o procesie powstawania materii na początku istnienia Wszechświata na podstawie ich oscylacji.
W jaki sposób skraplany jest hel oraz jak wygląda instalacja służąca do tego procesu? Film przedstawia kompletny cykl skraplania helu w IFJ PAN. W filmie przedstawione są najważniejsze urządzenia oraz ich funkcje. Dzięki filmowi można poznać obieg helu od wydania go w postaci ciekłej do laboratorium w celu wykonania badań z jego użyciem aż do ponownego skroplenia.
Film przedstawia w prosty i zrozumiały sposób specyfikę pracy pracownika pomiarowego w Laboratorium Wzorcowania Przyrządów Dozymetrycznych. Omawiane są podstawowe prace wykonywane w Laboratorium, a także ich znaczenie w kontekście ochrony radiologicznej osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące.
Film podaje pomysł, jak można wykorzystać krótką przerwę w pracy naukowej. Przedstawia pasję autora, jaką jest sport: bieganie i kolarstwo.
Film przedstawia opis projektu wymiennika ciepła służącego do odzysku helu w planowanej w IFJ DAI instalacji do badania magnesów nadprzewodzących. W pierwszej części pokazana jest motywacja konieczności odzysku helu związana z zjawiskiem „quenchu”, następnie przedstawiona jest metoda praktycznego zaprojektowania takiego wymiennika, tzn. opis zagadnienia przepływu płynu, metod numerycznych oraz specjalistycznego oprogramowania.
Film dotyczy fizyki cząstek elementarnych. W szczególności przedstawia znaczenie i role „Wirtualnych Zderzaczy Hadronów” (generatorów Monte Carlo) we współczesnej fizyce wysokich energii.
Film przedstawia podstawy Modelu Standardowego, zasady tworzenia i szukania cząstek złożonych z kwarków oraz reguły rządzące oddziaływaniami i rozpadami cząstek.
Pierwsza cześć filmu to prezentacja Centrum Cyklotronowego Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie (CCB IFJ PAN). Przedstawia zarówno sam Cyklotron Proteus C-235, jak i stanowiska terapeutyczne; stanowisko do terapii nowotworów gałki ocznej oraz stanowiska gantry do napromieniania nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku. Druga cześć obrazuje przebieg radioterapii protonowej. Widz ma możliwość skrótowego zapoznania się z procedurą terapii „podążając” za pacjentem przechodzącym leczenie.
Filmik przedstawia subiektywne odczucia doktorantki IFJ PAN dotyczące wyglądu pracy naukowej. Dowiesz się z niego: jak w ogóle trafiła do Instytutu, na czym polega jej praca i co w niej lubi.
Film wyjaśniający podstawy fizyczne obrazowania metodą magnetycznego rezonansu jądrowego.
Najprzystępniej jak potrafię, staram się w tym filmie opowiedzieć o pracy naszego zespołu i mojej własnej nad eksperymentem Belle II w Japonii. Następnie, w paru słowach opowiadam o wyzwaniach stojących przed człowiekiem budującym robota do pracy w Japonii. Na koniec, po kilku słowach o sensie pracy naukowca, wspominam o potencjalnych jego zastosowaniach, w tym o projekcie respiratora VentilAid.
Film prezentuje wybrane prace badawcze realizowane w Zakładzie Fizyki Radiacyjnej i Dozymetrii (NZ63) IFJ PAN w Krakowie w tematyce zastosowania kryształków fluorku litu otrzymywanych metodami wzrostu z fazy roztopionej. Przedstawione zostały dwie metody otrzymywania kryształków (mikrowyciągania w dół i Czochralskiego) wykorzystywane w Zakładzie NZ63 do otrzymywania monokryształów fluorku litu oraz najważniejsze obszary zastosowania tych kryształów, takie jak obrazowanie śladów ciężkich cząstek naładowanych, pomiary przestrzennego rozkładu dawki promieniowania jonizującego oraz rejestracja śladów promieniowania kosmicznego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.