Pokazy i prezentacje

15:00 - 22:00

"Pod chmurką" - Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych:

15:00 - 21:30


"Triki fizyki"
* Uwaga! Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Pokaz eksperymentów, w których przyroda odsłania swoje magiczne oblicze. Czy aby latać potrzebujemy skrzydeł? Jakie pomysły miał Bernoulli, a jakie da Vinci? Czy wahadło jest nudne? Czy znajomość fizyki może pomóc magikom i iluzjonistom?... Na te pytania (i wiele innych) znajdziemy odpowiedzi podczas pokazu. Tutaj niemożliwe staje się możliwe. - godz. 15:00, 17:00 i 19:00, Aula IFJ PAN.


"Kobiety w nauce"
* Uwaga! Obowiązkowa rejestracja - szczegóły

Interaktywny wykład, w którym uczestnicy wybierają ścieżkę, którą ma podążyć prowadzący. Podczas spotkania usłyszycie historie o wybitnych kobietach nauki i ich osiągnięciach. Będzie to również opowieść o tym, że niektóre odkrycia zostały niesprawiedliwie przypisane mężczyznom, którzy za to dostali nagrody Nobla. Przyjdźcie i poznajcie kobiety, które zmieniły oblicze nauki. - godz. 21:30, Aula IFJ PAN.


Fizyko-muzyka: Komunikacyjny solfeż fizyka - Niektóre odgłosy wydawane przez środki transportu można zapisać przy pomocy nut. Ich czytanie to także środek komunikacji społecznej - tego uczymy się na lekcjach solfeżu. Ale właściwie co takiego zapisujemy? Zobaczymy, że związek zapisu nutowego z fizycznymi właściwościami dźwięku wcale nie jest prosty. A najciekawsze jest to, że do dziś nie wiadomo jaka jest rola biologiczna tego związku. Może odkryjemy to wspólnie w czasie spotkania przy okazji Małopolskiej Nocy Naukowców. - godz. 20:00 - 20:30.Koordynator wydarzenia

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”
na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101061168 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”