Wydawnictwa

Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę (2015)

Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę (2015)

Teleobiektyw pozwala patrzeć, ale nie ingeruje w rzeczywistość. Możemy przyglądać się, krytykować, doradzać, ale głównie podziwiać i, w miarę możliwości, już z bliska pomagać. Promocja polskich naukowców to nie jest kaprys. To nasz obowiązek. Upowszechnianie osiągnięć nauki polskiej to promocja całego kraju.” Publikacja wydana przez Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN w Krakowie, z okazji 60-lecia swojego istnienia zawierająca inspirujące felietony znanego popularyzatora nauki Wiktora Niedzickiego.



Czwarte laboratorium Wiktora. Od zabawy do nauki (2018)

Czwarte laboratorium Wiktora. Od zabawy do nauki

„Dzieci kochają efektowne sztuczki. Dzięki tym sztuczkom poznają podstawy fizyki, uczą się obserwować zjawiska, wymyślać ich nowe wersje, próbować innych, jeszcze ciekawszych rozwiązań. Ta książeczka to zachęta i przypomnienie najprostszych doświadczeń fizycznych.” Czwarte laboratorium Wiktora. Od zabawy do nauki to broszura popularnonaukowa zawierająca proste doświadczenia fizyczne dla najmłodszych, opracowane przez redaktora Wiktora Niedzickiego.



Niech Ci fizyka nie umyka (2020)

Niech Ci fizyka nie umyka

„Nauka, w tym przypadku fizyka, jest nie tylko atrakcyjna, ale łatwo staje się fascynującą przygodą. Co więcej, może ona w sposób jakościowy przemieniać nasze życie, o czym świadczy choćby rozpowszechnienie się internetu, który powstał z potrzeby komunikowania się w środowisku fizyków. Taka ciekawa i nowoczesna nauka nie zna granic geograficznych i międzyludzkich...” W prezentowanej, w wersji polskiej i angielskiej, książce zamieszczone zostały materiały powstałe na bazie ciekawych dokonań naszych naukowców, jakie w formie informacji prasowych udostępnione zostały mediom oraz zaprezentowane w serwisie internetowym EurekAlert!



Fontanna Czasu (2022)

Fontanna Czasu

Według teorii względności Einsteina, podróże w czasie, teoretycznie są możliwe. Komiks pt. „Fontanna czasu” w zabawny sposób pokazuje taką historię podróży w czasie, która ma miejsce w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Co się wydarzy, jak do tego dojdzie i jak zakończy się spotkanie założyciela IFJ (red. Profesor Henryk Niewodniczański) z Profesorem T (red. Profesor Tadeusz Lesiak – obecny Dyrektor IFJ PAN)? Komiks powstał, aby przybliżyć historię i działalność Instytutu.