powrót do strony głównej

Obsługa Przygody z cząstkami

Przygoda z cząstkami jest obszerną witryną zawierającą dużą ilość informacji. Można ją czytać jak książkę lub posługiwać się nią jak przewodnikiem. Stworzenie witryny, która spełniałaby obie funkcje, było niezwykle trudnym zadaniem. Jeśli witryna ma format podobny do klasycznej książki, to wtedy trudno jest szybko znaleźć informacje na jeden wybrany temat (np. "co to są kwarki?"). Z drugiej strony, wiele wątków jest powiązanych ze sobą wzajemnie i powinny być one wprowadzane we właściwej kolejności (np. należałoby dowiedzieć się czegoś o kwarkach przed przystąpieniem do studiowania hadronów).

Poprzednia wersja Przygody z cząstkami rozwiązywała ten problem poprzez ułożenie materiału w rozdziałach, z dużą ilością krzyżujących się odnośników do różnych stron, i w ten sposób internauta poszukujący okreslonej informacji mógł bardzo szybko przebrnąć przez całą witrynę. Problem polegał tu na tym, że gdy studiujący witrynę strona po stronie w pewnym momencie kliknął na odnośnik tematu, o którym chciał dowiedzieć się czegoś więcej, zwykle dochodził do miejsca, z którego trudno było znaleźć punkt wyjścia. Dlatego niezbędna na każdej stronie była ikona z odnośnikiem "Zgubiłem się", który prowadził do graficznej mapy całej witryny. Inną wadą były niezwykle długie rozdziały.

Dla ulepszenia witryny postanowiliśmy zastosować nowe technologie internetowe i zaktualizować treści fizyczne. Po lewej stronie ekranu wprowadzono ułożone hierarchicznie menu nawigacyjne, pozwalające w łatwy sposób przechodzić z jednego rozdziału do drugiego.

Zmieniona budowa i nawigacja witryny wymaga "cookies", Javascriptu i Macromedia Flash. Za pomocą przeglądarek Netscape 2 Internet Explorer 3 nie można oglądać Przygody z cząstkami. Netscape 3 umożliwia oglądanie strony, jednak quizy i niektóre animacje mogą zachowywać się nieprawidłowo. Witrynę stworzono dla przeglądarki Netscape 4, choć przetestowano ją również na wersjach Internet Explorera 4.5 i 5.

Znajdujące się po lewej stronie menu nawigacyjne napisane w języku Javascript zostało zmienione na interaktywną mapę wykonaną w technologii Flash. Nowe menu w znacznym stopniu ułatwia nawigację po Przygodzie z cząstkami. By móc z niego korzystać, konieczna jest instalacja plugina Flash, który można załadować z Macromedia.

Dalsze plany

Aktualizacja witryny we wrześniu 2000r. nadała jej nową konstrukcję bez użycia ramek. W ciągu kilku następnych miesięcy będziemy aktualizować resztę zawartości Przygody z cząstkami.

- wrzesień 2000

powrót do strony głównej